Przygotowania do przeprowadzki
Aby dobrze zaplanować przeprowadzkę należy przede wszystkim zacząć planować ją wcześnie. Rynek przeprowadzek nasyca się w okresie letnim oraz podczas większej ilości dni wolnych od pracy, więc jeżeli planujesz przeprowadzać się w takim terminie, postaraj się zarezerwować termin przeprowadzki przynajmniej miesiąc wcześniej. Ilość przeprowadzek zwiększa także się pod koniec każdego miesiąca, co związane jest z kończącymi się umowami najmu mieszkań i lokali.
Dwa miesiące wcześniej
Przygotuj plan nowego lokalu i zastanów się dokładnie, które rzeczy chcesz ze sobą zabrać. Należy zastanowić się czy będziesz miał wystarczająco dużo przestrzeni w nowym miejscu by ustawić tam rzeczy, które chcesz przewieźć. Musisz zastanowić się czy większe elementy wyposażenia jesteś w stanie wnieść do nowego pomieszczenia. Nie zapominaj także o dobytku znajdującym się w piwnicy, garażu czy na strychu.
Zacznij inwentaryzować swój dobytek. Ułatwi to rozmowy z firmą przeprowadzkową i ustalenie kosztu przeprowadzki. Taki spis będzie również nieocenioną pomocą podczas samej przeprowadzki, kiedy to posłuży do zarządzania procesem przeprowadzki.
Rozpocznij rozeznanie na rynku firm przeprowadzkowych.
Miesiąc wcześniej
Powiadom wszystkie osoby, urzędy i instytucje, które mogą być zainteresowane Twoim nowym adresem, o nowych danych do korespondencji.
Przejrzyj swoje ubrania, książki oraz rzeczy osobiste. Zdecyduj się, które z nich chcesz zabrać ze sobą, a z którymi możesz się rozstać. Niepotrzebne, aczkolwiek będące w dobrym stanie ubrania, książki czy zabawki można oddać do pobliskiej instytucji wspierających ludzi ubogich i potrzebujących.
Zarezerwuj ostateczny termin przeprowadzki, ustal wszystkie niezbędne szczegóły usługi. Miesiąc czasu to odpowiednio długi okres aby zaplanować sobie dzień wolny w pracy i umówić się z firmą przeprowadzkową na ten właśnie konkretny termin.
Trzy tygodnie wcześniej
Postaraj się o niezbędne materiały do pakowania.
Jeżeli mieszkanie, które opuszczasz wymaga drobnych napraw przed oddaniem go w ręce nowego użytkownika, to czas najwyższy, aby się tym zająć.
Wytrzep dywan, upierz kanapy i wyczyść meble tak, aby w nowym mieszkaniu móc od razu z nich korzystać.
Zacznij kompletowanie najważniejszych dokumentów osobistych takich jak legitymacja ubezpieczeniowa, książeczka zdrowia, polisy ubezpieczeniowe, itp, tak żeby podczas przeprowadzki a także tuż po niej mieć do nich stały dostęp.
Zacznij porządkowanie piwnicy lub garażu - zdecyduj się, które rzeczy chcesz ze sobą zabrać, które oddać znajomym, a których powinieneś się pozbyć.
Dwa tygodnie wcześniej
Zaplanuj opiekę nad dziećmi i zwierzętami na dzień przeprowadzki.
Przestań kupować jedzenie o przedłużonym terminie ważności. Staraj się aby jedzenia starczyło dokładnie do dnia przeprowadzki, uzupełniaj częściej zapasy ale w mniejszych ilościach.
Rozwiąż umowy zawarte z dostawcami mediów takich jak telefon, telewizja kablowa czy internet.
Tydzień wcześniej
Zakończ wszystkie umowy na dostawy do Twojego domu np. prenumeraty czasopism.
Zwróć książki do biblioteki, oddaj płyty i kasety do wypożyczalni.
Zapoznaj się z otoczeniem twojego nowego miejsca zamieszkania. Dowiedz się gdzie znajduje się najbliższy sklep, apteka, stacja benzynowa czy przychodnia zdrowia. Dobrze jest również zapoznać się z lokalizacją urzędów i oddziałów banków.
Dzień przed przeprowadzką
Zakończ pakowanie.
Przygotuj rzeczy wartościowe i spakuj je w sposób, który umożliwi Ci przewiezienie ich we własnym zakresie i stałą kontrolę nad nimi.
Przygotuj najważniejsze dokumenty, które powinieneś mieć cały czas przy sobie i znajdź dla nich bezpieczne miejsce, do którego będziesz miał stały dostęp.
Dzień przeprowadzki
Dokładnie przeczytaj i podpisz umowę jeszcze przed rozpoczęciem przeprowadzki.
Bądź obecny podczas przeprowadzki, aby w każdej chwili móc odpowiedzieć na pytania pracowników firmy przeprowadzkowej.
Po opuszczeniu starego lokalu przez pracowników sprawdź dokładnie czy nic nie umknęło uwadze pracowników.
Poinformuj kierowcę o szczegółach dojazdu do nowego miejsca.
|
|
|